Przedmiot Działalności
Transportowy Dozór Techniczny (zgodnie z Ustawą 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym Dz.U.2000.122.1321) zakresem swojego działania obejmuje:
· urządzenia techniczne zainstalowane na obszarze kolejowym, w kolejowych pojazdach szynowych oraz na bocznicach kolejowych,
· osobowe i towarowe koleje liniowe oraz wyciągi narciarskie,
· zbiorniki, w tym cysterny wykorzystywane w ruchu kolejowym, drogowym i żegludze śródlądowej,
· urządzenia techniczne na statkach morskich, z wyłączeniem statków, na których urządzenia techniczne objęte są nadzorem technicznym instytucji klasyfikacyjnej, pontonach, dokach oraz na terenie portów i przystani morskich urządzenia związane bezpośrednio z żeglugą morską, w szczególności urządzenia ciśnieniowe, bezciśnieniowe, zbiorniki (cysterny) i dźwignice,
· urządzenia techniczne w ciągach technologicznych portowych baz przeładunkowych oraz urządzenia techniczne stanowiące wyposażenie innych stanowisk usytuowanych na terenie przeznaczonym do prac przeładunkowych i innych czynności wchodzących w zakres obsługi żeglugi morskiej.
W zakresie ww. urządzeń TDT:
1. Przeprowadza badania urządzeń technicznych.
2. Wydaje decyzje administracyjne w sprawach wynikających z wykonywania dozoru technicznego, a w szczególności:
o nadające, zmieniające, zawieszające lub cofające przedsiębiorcom uprawnienia do wytwarzania materiałów i elementów do budowy, naprawiania lub modernizacji urządzeń technicznych oraz wytwarzania, naprawiania lub modernizacji tych urządzeń,
o zezwalające na eksploatację urządzeń technicznych albo wstrzymujących eksploatację tych urządzeń,
o dopuszczające urządzenia techniczne do obrotu albo wycofujące te urządzenia z obrotu i wstrzymujące ich wytwarzanie.
3. Wydaje świadectwa dopuszczenia do przewozu niektórych materiałów niebezpiecznych.
4. Ustala wymagania techniczne w zakresie projektowania, wytwarzania, napraw, modernizacji i eksploatacji oraz opracowuje projekty warunków technicznych dla urządzeń technicznych.
5. Uzgadnia wymagania techniczne dla importowanych urządzeń technicznych.
6. Prowadzi ewidencje eksploatowanych urządzeń technicznych.
7. Analizuje przyczyny i skutki uszkodzeń urządzeń technicznych oraz stałej oceny stopnia zagrożenia stwarzanego przez te urządzenia.
8. Inicjuje przedsięwzięcia oraz prace badawcze w zakresie bezpiecznej pracy urządzeń technicznych oraz prowadzi w tym zakresie badania diagnostyczne i wykonuje ekspertyzy.
9. Inicjuje działalności mające na celu podnoszenie zawodowych kwalifikacji wytwórców oraz użytkowników w zakresie bezpiecznej pracy urządzeń technicznych.
10. Popularyzuje zagadnienia związane z bezpieczną pracą urządzeń technicznych oraz organizuje doradztwo w tym zakresie.
11. Współpracuje z organizacjami międzynarodowymi w zakresie zagadnień dotyczących bezpiecznej pracy urządzeń technicznych.
12. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi instytucjami w zakresie działań zmierzających do harmonizacji przepisów dozoru technicznego z wymaganiami Unii Europejskiej.
13. Sprawdza kwalifikacje osób wytwarzających, naprawiających, modernizujących, obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne oraz osób wykonujących badania nieniszczące.
Transportowy Dozór Techniczny realizuje zadania wynikające z:
· regulaminu dla międzynarodowego przewozu kolejami towarów niebezpiecznych – RID, który jest załącznikiem do Konwencji o międzynarodowych przewozach kolejami (COTIF) o międzynarodowym przewozie towarów kolejami (CIM),
· umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR),
· zaleceń Międzynarodowej Organizacji Transportu Linowego (OITAF),
· zaleceń i dyrektyw Unii Europejskiej.